FOTO: Bauhof

Põhjamaises kliimas, kus saab kogeda nii suviselt lõõmavat päikest kui ka rahe-, vihma- ja lumetorme ning muidu ekstreemseid temperatuure, on harjutud puitfassaade ilmastiku eest värviga kaitsma. Bauhof jagab järgnevalt näpunäiteid fassaadi iseseisvaks renoveerimiseks.

Kuigi Eesti heitlikes ilmaoludes säilib kaitsmata puit aastaid, on pikema eluea tagamiseks soovituslik puitu ilmastikutingimuste eest siiski kaitsta. Pinnatöötlus tagab kindlama kaitse puidu kolme peamise vaenlase ehk sademete, päikesevalguse ning seenhaiguste mõju eest. Värvi suurim ülesanne on muidugi puidule esteetiliselt ilusa välimuse andmine.

 

Vajalikud töövahendid

Kuna fassaadi värvimine on töömahukas ja aeganõudev töö, siis tuleb meeles pidada, et õigesti valitud töövahendid vähendavad ajakulu, muudavad tööprotsessi sujuvamaks ja annavad kvaliteetse lõpptulemuse.

Puitfassaadi töödeks läheb vaja:

 

Näpunäiteid kvaliteetseks tulemuseks

  • Kuna värv nakkub terve puidupinnaga kergemini, siis tuleb uut vooderdist värvida võimalikult kiiresti. Mida kiiremini puit kaitsva pinnatöötluse saab, seda vähem jõuavad sellele liiga teha päike ja niiskus.
  • Uue puitvoodri materjali niiskusesisaldus värvimise hetkel peaks jääma alla 15%.
  • Et pind saaks puhas ja kuiv, tuleb Värvitav pind enne tööde algust harjaga puhastada mustusest, tolmust ja võimalikest seentest. Materjali võib pesta ka veega, ent siis tuleks sel ka korralikult kuivada lasta.
  • Väga oluline on kasutada kruntimisel ja viimistlemisel omavahel sobivaid värvitüüpe.
  • Värvimiseks kasutage pintslit, kuna pintseldamine viib värvi sügavamale puidu sisse.
  • Värvimiseks sobib ideaalselt kuiv ilm, mil temperatuur on vähemalt +5oC ja värvitavale pinnale ei paista otsest päikesevalgust.

 

FOTO: Bauhof

Värvitava pinna puhastamine

Uue materjali puhastamine tähendab peamiselt harjaga tolmu pühkimist, samas vana puitvoodri puhastamine hõlmab endas vana värvi eemaldamist ja spetsiaalse pesuvahendiga puhastamist või ka survepesuriga pesemist.

Vana värvi eemaldamiseks saab kasutada kraabitsat, ent see on töömahukas ja aeganõudev protsess. Kraapimisel võiks abiks olla kuumaõhupüstol, millega kuumutatakse värvikihti seni, kuni see mullitama hakkab või tuleb puidu küljest lahti. See teeb värvi eemaldamise kraabitsaga hõlpsamaks.

Spetsiaalsed pesuvahendid tulevad appi siis, kui puupind on juba nakatunud bakterite ja seentega. Värvitootjate sortimendis on saadaval ka vahendid hallitusi tekitavate bakterite vastu.

 

Kruntimine

Varem värvitud puitvooder, mis paljastub osaliselt koorunud värvi alt, säilib üldjuhul hästi, kui värvita kohad on saanud korralikult kuivada. Loomulikult tuleb kahjustused üle vaadata ja enne värvimist kõrvaldada. Vana värv, mis püsib korralikult kinni, toimib samuti krundina. Siiski tuleb naelte ja kruvide avaused, oksakohad ja voodrilaua otsad hoolikalt kruntimisõliga katta. Viimane tungib puidu sisse seda immutades ja hallituse teket pärssides. Alles pärast seda saab peale kanda esimese kihi viimistlusvärvi. Kui tulemus jääb ebaühtlane, tuleb peale kanda ka teine kiht.

Uute voodrilaudade kruntimiseks kasutatakse puidukaitseainet või kruntvärvi. Värvida on soovitatav enne laudade seina löömist, et vältida hilisemaid ebaühtlusi välisilmes, mida võib põhjustada puidu mahu muutus. Kruntimise eesmärk on kaitsta puitu värvikihi saamiseni ning moodustada värvile nakkumiseks hea aluspind. Eriti hoolikalt tuleb kruntimisõliga pintseldada oksakohad ja laua otsad, mis tuleks kruntimisõliga immutada küllastumiseni. Pärast seda tuleb kogu materjali pind katta ühtlaselt kruntvärviga.

Kui viimistlemiseks kasutatakse linaõlivärvi, siis tuleks see esmalt lahustada, nii et lahusti moodustaks kuni 30%. Ja alles seejärel saab materjali peale kanda õhukese kihi. Lateks- ja alküüdvärvi puhul tuleb aga kruntida alküüdvärvi krundiga.

FOTO: Bauhof

 

Viimistlev värvimine

Pärast kruntimist kantakse peale viimistlev värvikiht. Uued voodrilauad nõuavad kindlasti kaht viimistluskihti. Kui aga krunditi alküüdvärvi krundiga, siis peaks viimistlev värv olema kas alküüd- või lateksvärv. Vastasel juhul võib värv maha kooruda.

Linaõlivärviga viimistlemisel tuleb tähelepanu pöörata värvi aeglasele kuivamisele ja viskoossusele, mis tähendab, et see võib kergelt voolama hakata ja rikkuda värvitud pinna välimust. Enne järgmise kihi pealekandmist tuleb lasta värvil ööpäev kuivada. Samuti tuleb jälgida, et otsene päike ei kuivataks värvikihti liiga kiiresti.

Kaunis kodu annab hea enesetunde ja rahulolu. Suvine aeg on sobiv remondi- ja hooldustöödeks, et kodu veidi värskendada. Järgides täpseid juhiseid ja soovitusi, on fassaadi värvimine jõukohane ka algajale meistrimehele.

 

Artiklis kasutatud tooted:

1) Pintsel

2) Hari

3) Värvikraabits

4) Kuumapuhur

5) Puidukaitseaine